interview

Interview mit Caglar Erol, Gründer von Cember.net (Xing Türkei)

Wir veröffentlichen schonmal die erste Version des Interviews mit Caglar Erol. Die Fragen sind in Deutsch gestellt und die Antworten sind in türkisch. Für doppelsprachige Leser ist es sicher interessant die Originalantworten zu lesen. Die Übersetzung der Antworten wird in den nächsten Tagen folgen.

TurkishStartup : Herr Caglar Erol, können Sie sich bitte vorstellen. Wer sind Sie, was haben Sie gemacht bevor Sie cember.net gegründet haben ?
 
Caglar Erol : Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’ni 97 yılında bitirdikten sonra yine aynı üniversitede MBA yaptım. Lisans eğitimim süresince bir taraftan da IBM, Comnet gibi o zamanlar son derece yeni olan Internet sektörünün önde gelen şirketlerinde çalıştım. 2000 – 2001 yıllarında Türkiye’nin önde gelen internet servis ve içerik sağlayıcı şirketi Superonline’da proje geliştirme görevini üstlendim. 2001 yılında Accenture Frankfurt ofisine danışman olarak transfer oldum. Yaklaşık dört yıl boyunca Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde projelerde danışman ve yönetici olarak görev aldım. Türkiye’ye 2005 baharında döndükten sonra eşim Nihan Çolak Erol’la beraber aklımızdaki bu konsepti hayata geçirmek için çalışmaya başladık, ve Eylül ayında da Türkiye’nin ilk Business Networking platformu cember.net hayata geçti. 
 
TurkishStartup : Sie haben im September 2005 cember.net in der Türkei gelauncht. Wie kamen Sie auf diese Idee und an wen richtet sich das Angebot ?
 
Caglar Erol : Almanya’da çalıştığımız yıllarda Türkiye’ye döndüğümüzde kendi girişimimizi kurmak sürekli olarak aklımızdaydı. Son iki yıl, nasıl bir projeyi Türkiye’de uygulayabileceğimiz üzerinde araştırma yaptık. İşte tam da bu süreçte, OpenBC’nin (XING) kuruluşunu ve hızlı yükselişini gördük. Networking, tüm dünyada bir ihtiyaç, ama online networking’in Türkiye’de ayrı bir yeri olacağına inandık (ki bunun doğru olduğunu hem cember.net, hem de son 1 yılda Facebook oldukça net olarak gösterdi). İnternet alanındaki önceki deneyimimizi de kullanarak OpenBC/XING’in benzeri bir platformun ülkemizde başarılı olacağı düşüncesiyle projeyi hayata geçirmeye karar verdik. 
 
TurkishStartup : Was waren Sie schwierigsten Hürden die Sie beim Aufbau bewältigen mußten ?
 

Caglar Erol : cember.net’i hayata geçirmenin en zor yanı, yazılımın oldukça karmaşık yapısıydı. Eşim bir bilgisayar mühendisi, ve her ikimizin de çok ciddi yazılım tecrübemiz var. Ama ikimiz de bir internet projesi geliştirmemiştik, ve nereden başlamamız gerektiğinden emin değildik. Çok az bir bilgiyle yola çıktık. PHP’ye nasıl karar verdiğimizi hatırlamıyorum, ama planlama ve tasarım süreçlerinin ardından ilk olarak bir PHP kitabı aldık ve ondan bu dili öğrenerek kodlamaya başladık. Yazılıma başladıktan yaklaşık 9 ayda beta versiyonu hayata geçirebilecek bir duruma gelmiştik, ama o süreçte ne kadar yoğun çalıştığımızı anlatmak bile çok zor. 
 
TurkishStartup : Welche Unternehmsform haben Sie für cember.net gewählt, und warum ?
 
Caglar Erol : cember.net, aslında şirketimizin değil, ürünümüzün adı. cember.net için öncelikle „Euda“ adında bir Limited Şirket oluşturduk. Türkiye’de küçük girişimciler için limited şirket kurmanın avantajlı olduğuna inanılıyor. Bunun nedeni nispeten küçük sermaye gereksinimi (5.000 YTL, yani yaklaşık 2.500 EUR karşılığı bir sermayeyle kurduk) ve Anonim Şirketlerin aksine her yıl bir genel kurul yapmaya ihtiyaç duyulmaması. Diğer taraftan bu pek doğru bir seçim değildi; bunu da çok geç anladık. Şu an tüm girişimcilere çok ortaklı şirket yönetimi ve doğru bir çıkış için Anonim Şirketlerin Türkiye’de en doğru seçenek olduğunu anlatıyorum. 
 
TurkishStartup : Wie haben Sie cember.net finanziert ?
 
Caglar Erol : Başlangıçta finansmanda oldukça zorlandık – aslında finansmanda başarılı olamadık diyebilirim. Türkiye’de yatırımcı bulmak, Almanya’yla karşılaştırılamayacak kadar zor. O günlerde bir çok potansiyel yatırımcıyla görüştük. Bu konuda insanların tecrübesi yoktu ve bir internet girişimine yatırım yapmak istemiyorlardı. Yatırım olasılığı olanlar ise projede büyük çoğunluğu almak ve kalan hisseler için de opsiyon talebinde bulunuyorlardı. Bu nedenle uzunca bir süre herhangi bir finansman kullanmadık. Bu süreçte yalnızca kendi birikimlerimizi kullandık. cember.net’in önemli cirolar yaratabilir hale gelmesine kadar da masrafları minimumda tutmayı tercih ettik – evimizin bir odasını ofis olarak kullandık, toplantıları hep karşı tarafın ofisinde yaptık, yazılım, moderasyon, finans, pazarlama konularının tamamını oldukça uzun bir süre yalnızca eşim ve ben yürüttük. 
 
cember.net’in satışından bir kaç ay önce ise Almanya’dan EFF ve Holtzbrinck Ventures ile bir finansman round’u gerçekleştirdik. 
 
TurkishStartup : Im September 2007 haben sich European Founders Fund (EFF) und Holtzbrinck Ventures an Ihrem Unternehmen beteiligt.
Wie sind Sie bei der Investorensuche vorgegangen und wie konnten Sie diese beiden VCs überzeugen ?
 
Caglar Erol : cember.net’e yatırım aldığımız 2007 yılında platformumuz oldukça ciddi bir büyüklüğe ulaşmıştı bile. Ayrıca yine geçen yıl internet girişimlerine çok ciddi bir yatırımcı ilgisi vardı. Yani o aşamada artık biz yatırımcı aramıyorduk, yatırımcılar bizimle iletişime geçiyorlardı. EFF (Oliver Samwer) ile bizi ortak bir tanıdığımız tanıştırdı. cember.net’i kendilerine anlatmamızdan çok kısa bir süre sonra da ortaklık konusunda önemli aşamalar kaydetmiştik bile. Yani bu süreç son derece hızlı gerçekleşti. Holzbrinck ve EFF’in birlikte yatırım yaptığı bir çok girişim var; EFF’in önerisiyle Holtzbrinck Ventures’la tanışmamız ve onların da sürece dahil olması da bu bağlamda gerçekleşti. 
 
TurkishStartup : Sie haben es geschafft als erstes türkisches Startup, cember.net im Januar 2008 an XING für 4,36 Millionen Euro zu verkaufen.
Also nach nur 4 Monaten nach der Beteiligung von EFF und Holtzbrinck. Wie kam der Kontakt mit XING zustande ?
 
Caglar Erol : XING ile biz uzun süredir „tanışıyorduk“. Lars ile 2006 yılında tanışmıştım. XING’in inanılmaz başarısını zaten yakından takip ediyordum. O da bizim Türkiye’de yaptığımız çalışmayı izliyordu. Yani XING ile iletişimimiz bizim yatırım alışımızdan oldukça önceye dayanıyor. 
 
TurkishStartup : Wie haben Sie es geschafft cember.net bekannt zu machen ?
 
Caglar Erol : cember.net’in büyümesi tamamen organik olarak gerçekleşti. Belirttiğim gibi, uzun süre bir yatırımcımız yoktu, ve yalnızca kendi birikimlerimizle projeyi götürüyorduk. Dolayısıyla herhangi bir reklam harcaması yapmamız da mümkün olmadı. Ama cember.net kuruluşundan itibaren üyeleri tarafından çok ciddi şekilde sahiplenildi, ve davetiye sistemi sayesinde son derece hızlı bir büyüme süreci yaşadı. O kadar ki, hala beta sürecindeyken beklenmedik büyüme hızı (ve aslında sunucu sayımızın bu hız karşısında yetersiz kalması) nedeniyle bir kaç hafta süreyle yeni kayıtları durdurmak zorunda bile kaldık. Kuruluş aylarında basın da cember.net’e oldukça yakın ilgi gösterdi, ve tamamen ücretsiz olarak çok başarılı bir PR süreci yürütmüş olduk. 
 
TurkishStartup : Würden Sie in der Startphase und Aufbauphase etwas anders machen, wenn Sie zurückblicken ?
 
Caglar Erol : Biz açıkçası risk almaktan genel olarak çekinen insanlarız. Sanırım başlangıçta kendimiz daha çok risk alsaydık, yani harcamalarımızda biraz daha rahat davransaydık, hem tüm potansiyeli sonuna kadar kullanmış olurduk, hem de kendimizi bu kadar yormazdık. 
 
TurkishStartup : Sie waren nach dem Ausstieg von cember.net als Businessangel und Investor tätig und haben sich an www.doktorsitesi.com beteiligt.
Warum haben Sie sich gerade für doktorsitesi.com entschieden ?
 
Caglar Erol : Ben yeni bir melek yatırımcı olarak internetten ciro yaratılacak modeller üzerinde duruyorum. Online sağlık, en yüksek potansiyel gördüğüm alanlardan biri. Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmasına göre Türkiye’de internet kullanıcılarının %52’si, interneti sağlık alanında bilgi edinmek için kullanıyor. Ve ben bunun henüz bir başlangıç olduğuna inanıyorum. Türkiye’de online sağlık alanında doktorsitesi.com şu an lider konumda. Kurucusu Erden Asena, bir uzman doktor, ve hem internet sektörü hem de – doğal olarak – sağlık konusunda son derece tecrübeli. doktorsitesi.com’un doğru şekilde ilerlediğini gördüğüm ve bu alanın potansiyeline inandığım için ilk yatırımımı bu şirkete yapmak istedim. doktorsitesi.com’un şu ana kadar gösterdiği üstün performansla da bu kararın ne kadar doğru olduğunu görüyorum. 
 
TurkishStartup : Sie haben vor kurzem die Eumeda A.S. in Istanbul gegründet und haben vor kurzum www.enuygun.com gelauncht.
Was ist enuygun.com ?
 
Caglar Erol : ENUYGUN, en basit tanımıyla bir servis karşılaştırma platformu. Almanya’daki toptarif.de’nin oldukça benzeri bir platform. Ziyaretçiler, ENUYGUN üzerinden şu an Türkiye’de çok sıcak bir konu olan mobil operatörlerin tarifelerini, DSL tarifelerini karşılaştırabiliyor. Amacımız, kısa süre sonra bu tarifelerin ve banka kredileri, araç kaskosu gibi daha başka servislerin karşılaştırma ve satışını gerçekleştirmek. 
 
TurkishStartup : Warum wird Ihrer Ansicht nach, noch zu wenig in türkische Internet Startups investiert ?
 
Caglar Erol : Aslında bunun bir çok nedeni var, ama en temel neden tabi ki sermaye yetersizliği. Almanya’yla karşılaştırmak istiyorum: Almanya’da çok büyük bir sermaye birikimi var, ve bu da hem yatırımı kolaylaştırıyor, hem de ülkenin zenginliği ve ekonominin stabilitesi yatırımdaki riskleri azaltıyor. Türkiye’de durum böyle değil. Son yıllarda yabancı sermayenin girişiyle eskiye göre bir rahatlama söz konusu olsa da, yerel sermaye çok güçlü değil. Yatırımlar internet gibi yeni alanlardansa yoğun olarak emlak gibi geleneksel alanlara yapılıyor.  Ayrıca Türkiye’de internet sektör olarak – hızlı bir gelişme göstermesine rağmen – çok büyük değil: örneğin Google dışı reklam pastasının büyüklüğünün 2008 yılında krizin de etkisiyle 40-50 milyon dolar civarında olacağı öngörülüyor. Bu da girişimlerin başarı şansını çok zorlayan bir etken. (Diğer taraftan Eticaret bu konuda çok daha şanslı, ve bu alan online reklama göre çok daha hızlı bir büyüme gösteriyor. ) Son olarak da, başarılı örneklerin azlığı yatırımcının daha da çekingen davranmasına neden oluyor. İşte aslında bu son nokta nedeniyle cember.net’in başarılı çıkışının genel olarak Türk internet sektörü açısından ek bir önemi olduğuna da inanıyorum. 
 
TurkishStartup : Was empfehlen Sie allen Gründern die davor stehen ein Internet Startup zu gründen ?
 
Caglar Erol : İlk olarak yol haritası çizilmeli, ve 2 farklı çıkış yolu net olarak konmalı. Bunlardan biri iyi durumda en sonda projenin nasıl satılarak çıkılabileceği (ki yatırımcı için de bu çok büyük önem taşır), ikincisi de başarısızlığa ne zaman / hangi koşulda karar verileceği. Bu ikinci çıkış düşünülmezse, birkaç yıl sonra size ciddi ağırlık yapan, yaşamınızın önemli yıllarını “harcadığınız” bir projeyle baş başa kalabilirsiniz.
 
TurkishStartup : Einer unserer wichtigsten Ziele ist es, ausländische Investoren auf türkische Startups aufmerksam zu machen.
Warum sollten ausländische Investoren in türkische Startups investieren ?
 
Caglar Erol : Türkiye’de 20 milyonun üzerinde internet kullanıcısı var, ve bunların önemli bir kısmı gençler. İnternet kullanan bu büyük kitle, özellikle son dönemde interneti çok daha bilinçli kullanmaya başladı. Geçtiğimiz yıl Facebook’un Türkiye’deki inanılmaz penetrasyonu, doğru uygulamalarla nasıl sonuçlar alınabileceğine çok net bir örnek oluşturdu. Önümüzdeki yıllarda ciro yaratabilen uygulamaların bu büyük ve hızla daha da bilinçlenen kitle sayesinde büyük başarılar kazanacağına eminim. Bu açıdan hem yerli hem yabancı yatırımcıların Türkiye’deki internet uygulamalarına yatırım yapmalarının dört beş yıl içinde çok başarılı çıkış olanakları yaratacağına inanıyorum.

Turkishstartup : Herr Caglar Erol, wir danken Ihnen für das Interview.